W ramach powstałej dn. 28.06.2021 sekcji PPT należącej do PTPS prowadzimy działalność naukową w formie spotkań klinicznych, publikacji naukowych, wystąpień na konferencjach naukowych a także wspieramy inne osoby w ich aktywności naukowej w ramach Programu Mentorskiego.
1. Spotkania kliniczne są realizowane od października 2021 roku z udziałem członków sekcji Naukowej PTPS oraz zaproszonych gości. Mają na celu wymianę wiedzy i doświadczeń klinicznych osób zajmujących się zawodowo psychoterapią, a w szczególności Psychoterapią Pozytywną Transkulturową, jak również promują rozwijanie wartości i kompetencji międzykulturowych w środowisku psychoterapeutów w Polsce. Początkowo prowadził je dr Roman Ciesielski. Dotychczas odbyły się następujące spotkania kliniczne (Archiwum). Obecnie spotkania prowadzi dr Aleksandra Zarek (Harmonogram spotkań klinicznych na rok 2025). Serdecznie zapraszamy!
2. Publikacje naukowe autorstwa członków PTPS prezentują analizy teoretyczne, opracowania badań lub opisy przypadków zgodnie z wymaganymi standardami naukowymi, przyczyniając się do rozwoju psychoterapii jako dziedziny wiedzy (Lista publikacji).
3. Wystąpienia na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych osób należących do sekcji PTPS służą wymianie informacji naukowej, umożliwiają integrowanie środowiska psychoterapeutów, a także wspierają popularyzowanie Psychoterapii Pozytywnej Transkulturowej w Polsce i na świecie (Lista prezentowanych prac).
4. Program Mentorski powstał w celu wspierania aktywności naukowej wszystkich członków PTPS w zakresie badań dotyczących psychoterapii, a w szczególności metod pracy, procesu psychoterapeutycznego oraz rezultatów PPT. Mentor to osoba, będąca członkiem sekcji naukowej PPT, która pro bono wnosi swoje doświadczenie oraz wiedzę ekspertcką i doradza osobom mniej doświadczonym w działalności naukowej m.in. w tworzeniu projektów badań, doborze próby badanej oraz narzędzi badawczych, doradza przy pisaniu artykułów naukowych czy przygotowywaniu prezentacji na wystąpienie naukowe. Mentor nie może być kierownikiem projektu badawczego, ani współautorem publikacji naukowej. Osoby korzystające ze wsparcia mentora są zobowiązane do wskazania tego faktu pisemnie w kontekście danej działalności naukowej, np. w formie podziękowania.
Obecnie w ramach Programu Mentorskiego prowadzone są następujące projekty (Lista projektów).
ul. E. Plater 16 98-300 Wieluń
Email: sekretarz.ptps@gmail.com